top of page
Szukaj
  • tymoteuszwitkowski4

O czym mówi współczynnik Uw okna?

Zaktualizowano: 4 sie 2022

Okna pełnią niezwykle istotną funkcję w każdym mieszkaniu czy domu. Dzięki nim do pomieszczeń dociera naturalne światło. Umożliwiają również cyrkulację powietrza. Warianty wysokiej jakości skutecznie chronią przed hałasem z zewnątrz, a także dopasowane do pomieszczenia, zwiększają jego estetykę. Aby jednak okna mogły za to odpowiadać, trzeba wybrać modele o odpowiednich parametrach. Bardzo ważny jest w tym przypadku współczynnik Uw. Dlaczego?


Współczynnik Uw okna — co oznacza i dlaczego jest ważny?


Każde okno wyróżnia się innymi parametrami. Tak jak zostało wspomniane, podczas zakupu warto szczególnie zwrócić uwagę na współczynnik Uw. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jak dużo energii przenika przez sekundę przez 1 m2 okna przy zachowaniu między temperaturą w pomieszczeniu a temperaturą na zewnątrz 1°C różnicy. Oznacza to, że dzięki temu współczynnikowi można dowiedzieć się, ile ciepła przenika przez dane okno. Im jego wartość będzie niższa, tym lepiej.


Im niższy będzie współczynnik Uw, tym mniejsza ilość ciepła „ucieknie” z pomieszczenia. Oznacza to, że jeśli zainwestujemy w okna PVC wyróżniające się niskim współczynnikiem Uw, możemy w okresie jesienno-zimowym zaoszczędzić pieniądze, płacąc mniej za ogrzewania. Co więcej, tego rodzaju produkt pozwala też ochronić domowników przed marznięciem, a tym samym — zwiększyć ich komfort. Warto także podkreślić, że aby tracić jak najmniej ciepła, trzeba również zadbać o właściwy montaż okna.


Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu okna?


Współczynnik Uw to jednak nie wszystko. Kupując okno, warto również wziąć pod uwagę to, jak wygląda jego rama. Dobrze, jeśli zostanie dopasowana do aranżacji wnętrza, w którym ma się znaleźć. Należy też sprawdzić, czy wybrane okna będą skutecznie chronić przed włamaniem, ponieważ to pozwoli zapewnić domownikom poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, warto stawiać na produkty od renomowanych producentów, takich jak Schüco.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page